16 Aralık 2010 Perşembe

Uzun Madrid geceleri

Gündüz gezmelerini bitirdik, sıra geldi geceye.. İşte ben İspanyolların en çok bu yönlerini seviyorum! Biz Türklerin aksine, onlar çalışmak için yaşamıyor, yaşamak için çalışıyor... Bazılarınızın "tuzları kuru tabii" dediğini duyar gibiyim.. İspanyolların da bundan 50 sene önce bizimle hemen hemen aynı sosyal ve ekonomik durumda olduğunu ancak bu yaşam tarzlarının yüzyıllara dayandığını hatırlatmak isterim.. İspanyollar fırsat buldukça kendilerini eş-dostla dışarıya atar, hatta bu fırsat bulma olayını cümleten biraz abartarak gece hayatını perşembeden pazara haftanın dört gününe yayarlar. Birisinin doğumgünü olur, öbürü işe başlar hoşgeldin denir, diğeri işten çıkar veda edilir, bir diğeri evlenecektir, öbürü yeni boşanmıştır moral gerekir... yani onlar için dışarıya çıkmak için gerekçeden bol birşey yoktur.

Eğlencede sınır tanımayan İspanyollara ayak uydurmak isterken, antremansız bir Türk olmanın eziyetini çok çektim. İş arkadaşları ile rutine oturan gece çıkmaları sabah yedilere kadar bitmek bilmeyip, birkaç kez ertesi gün eve uğramadan hep beraber direk ofise gitmek durumunda kalınca benim metabolizmam fena sarsıldı.. Sonrasında bir Türk'e yakışır sınırları çiziverdim kendime ve balkabağına dönüşmeden evime döner oldum..

Geceyi sabaha karşı bir pastane ya da kafeteryada sonlandırmanın dışında, yine İspanyollara özgü olup benim hiç anlam veremediğim bir diğer gereksiz alışkanlıkları ise, tek bir yere sabitlenmeyerek gece boyunca o bar senin bu bar benim dolaşmalarıdır. Sen güzel bir yer bulmuş olmanın keyfiyle dans, muhabbet edip tam yayılmaya başlamışken, bir bakarsın arkadaşların giyinmiş kuşanmış diğer barın yolunu tutmuş bile.. Gece boyunca en az üç bar gezmezlerse eksik kalırlar...

Lafı daha fazla uzatmadan Madridliler geceleri nereleri tercih eder görelim:

Calle Huertas (Huertas Caddesi) ve devamındaki Plaza de Santa Ana (Santa Ana Meydanı):
Calle Huertas'a metroyla Sevilla, Antón Martín ya da Sol duraklarından rahatça ulaşabilirsiniz. Huertas'ı izleyerek, Sol Meydanı'ndan Santa Ana Meydanı'na çıkıncaya kadar ortalık cıvıl cıvıldır. Huertas Caddesi'ndeki en iyi iki tapas bar, kendi imalatları olan birayla tapaslar sunan "Viva Madrid"...Ve merkezdeki en eski tapas bar olan "Magister". Her ikisi de Santa Ana Meydanı'na çıkmadan hemen önce. Magister Calle Principe'de, Viva Madrid ise bunun hemen karşısındaki küçük yolun içinde. Bu bölgede adet, yukarıda da söylediğim gibi bir bardan bir bara gezmektir..

Geceye Huertas Caddesi boyunca sağlı sollu uzanan tapas barlarda birşeyler atıştırarak başlayabilir ya da direk Santa Ana Meydanı'ndaki birahanelere giderek genelde kendi imalatları olan biraları tadabilirsiniz..Santa Ana Meydanı, 6 numaradaki "Cervecería Alemana"'yı (Alman Birahanesi) tavsiye ediyorum.Burası Madrid'in ilk yabancı birahanelerinden, 1904'den bu yana hizmet veriyor. Zamanında Hemingway, Franc Sinatra ve Ava Gardner gibi ünlüleri konuk etmiş.. Barda hala bazı salatalar ve sosisler gibi tipik Alman lezzetleri sunulsa da, zaman içinde oldukça İspanyollaşmış ve bugün İspanyol tapasları ve özellikle de patatesli omleti (tortilla de patatas) ve tavuklu (croquetas con pollo), peynirli (croquetas con queso) veya domuz jambonlusunu (croquetas con jamón) deneyebileceğiniz ev yapımı kroketleri (croquetas caseras) ile meşhur. Salı günleri kapalı olduğunu hatırlatırım.Denemek isteyenler için deniz mahsülleri deyince akla ilk gelen, İspanya'nın Galicia bölgesinden lezzetler sunan "O’Cacho do José" ise hemen bitişiğinde 5 numarada ve hergün açık. Doğrusunu isteseniz menüsü diğer barlardan çok farklı değil, yani Galicia mutfağına çok da sadık değil... ama yine de "pulpo a la feira" (ahtapot) denemek için girmeye değer...Biraz değişiklik isteyenler içinse, Madrid'in birkaç Küba barından birisi "La Colonial de Huertas", Huertas 66 numarada.. Antón Martín metrosundan kolayca ulaşılabiliyor. Açık olduğu saatler Cuma-Cumartesi 12:00-03:00, diğer günler 12:00-02:00 arası. Mutfağı çok güçlü değil ancak gece 12'den sonra burada "Mojito" ve "Caipirinha" içmek için uğrayabilirsiniz. Ama illaki Cuba yemeği istiyorsanız, Sol Meydanı'nın orada Espoz y Mina ile Cádiz Caddesi'nin kesiştiği yerde "La Negra Tomasa" isimli Küba restoranına gidip...Burada kendinize "Ropa Vieja" (Domates sosunda pişmiş lime lime dana eti), "Arroz Blanco" (Sade pirinç pilavı), "Lechon Asado" (Fırında süt domuzu), "Tostones" (Muz kızartması), "Camarones Enchilados" (Acılı karides) ya da "Frijoles Negros" (Siyah fasülye) isteyebilirsiniz. Kişi başı fiyat yaklaşık 15€ olacaktır.

Gecenin ilerleyen saatlerinde daha bar tadında bir yer isterseniz, Huertas'da, Calle Núñez de Arce, 8 numaradaki "Monnalisa"'yı deneyebilirsiniz.Salıdan cumartesiye ve 23:00-03:45 arası açık. Gece boyunca 90'ların bilindik müziklerini çalar. Ama bu "bilindik" genelde İspanyolların bilindikleridir keza İspanya'da ezici çoğunluk sadece yerli müzik dinler. Gece 00:00 sonrası içeceklerin parasını girişte alırlar.

Chueca (Chueca metrosu):
Burası daha önceki yazımda da bahsettiğim gibi gökkuşağı cumhuriyetine aitse de, sadece onların tekelinde değildir. Her kesimden ve her düşüncede insanı barındırır. Küçük restoranlar ve barlarla dolu, son derece kozmopolit ve hoş bir eğlence merkezidir.

Hazır Chueca'dayken, Granvía Caddesi 1 numaradaki, "Gula Gula"'yı hatırlatmadan olmaz..Hizmet iç mekanda büyük bir restoran...Ve buradaki yemekli Drag Queen şovdan ibarettir.Ancak buraya gidecekseniz sonuçlarına da katlanmalısınız. Keza kadın kılığına girmiş erkekler olan Draglar, performanslarını zenginleştirmek için hiç bir malzemeyi kaçırmayacaklardır ve İspanyolca bilmiyorsanız onlar için kusursuz bir malzeme olabilirsiniz :) Ama iyi tarafından bakacak olursak, hakkınıza neler dediğini anlamayacaksınız :D Yanınızda sizi Dragların bel altı esprilerinden nispeten koruyacak bir rehber isteyebilirsiniz. Rezervasyon için tel: 915228764.

Malasaña (Tribunal metrosu):
Burası İspanyolların ünlü "botellón" mekanıdır. Botellón da çok tipik bir İspanyol alışkanlığı olup, birbirinden alakasız sayamayacağınız kadar çok insanın, fikir birliği etmişçesine içkilerini, bardaklarını vs. yanlarına alıp biraraya gelerek sokaklarda parti yapması...Ve ertesi günün sabahını bir pazar sonrası görünümüne bürümesi etkinliğidir...Genelde gençler Plaza del Dos de Mayo (Dos de Mayo Meydanı) civarında öbeklenir. Bu daha çok üniversite gençlerinin tercih ettiği bir eğlence tarzıdır. En son mahalle sakinlerinin sinirlerini fazlaca bozduğu için yasaklanmaya çalışılıyordu.. Ama boğasını AB'ye kaptırmayan İspanyol evladı, botellónunu da kolay kolay kaptırmaz.

Botellón yapanların arasına karışmak yerine bir barda oturup, içkilerinizi müzik eşliğinde yudumlamak istiyorsanız Palma Caddesi, 4 numaradaki "Penta" iyi bir seçim.Saat 21:00 - 03:30 arası açık. Müzik oldukça güzel. Genelde hem İspanyol hem de yabancı, güncel ve eski pop-rock şarkılar çalıyor. Ortam Malasaña'nın diğer barlarından oldukça farklı.

Plaza de Dos de Mayo'daki "Corto Maltés" diğerlerine oranla biraz daha pahalı olmakla beraber, konuşabileceğiniz sakin ortamı ve yaz aylarınında dışarıdaki masalarıyla buranın en iyi barlarından.Calle Velarde, 18 numaradaki "La Vía Láctea" indie müzik dinlemek isteyenler için birebir.Chueca ve Malasaña arasında kalan Calle Colón'daki "Al'Laboratorio" da bu bölgenin klasiklerinden.Alonso Martínez ve Bilbao (Alonso Martínez-Bilbao metroları):
Merkezi Plaza de Santa Bárbara'dır (Santa Barbara Meydanı). Meydan ve civar sokaklar birahaneler ve tapas barlarla doludur. En çok tercih edilen bölgeler Campoamor, Fernando IV, Santa Teresa ve Barquillo caddeleridir. Burada bol bol seksenli yılların melodilerini ve blues ve jazz tınıları dinleyebilirsiniz.

Serrano-Velázquez (Serrano-Retiro-Gregorio Marañón- Príncipe de Vergara metroları):
Her yerde olduğu gibi Madrid'de de hatırı sayılır bir "tiki" gençlik var. Onlar tıpkı alışveriş konusunda olduğu gibi, barlar konusunda da Madrid'in en nezih kulüp ve tapas barlarından bazılarını barındıran bu semtlerden şaşmazlar. Mesela, Diego de León ya da Gregorio Marañon metrolarından ulaşabileceğiniz, Calle Hermanos Bácquer, 10 numaradaki "Dejate Besar"...Dikkat çekici dekorasyonuyla saat 22:00-05:00 arası açık. Daha çok yabancı olmak üzere 80'lerin ve 90'ların pop-rock parçalarını çalıyor.

Dejate Besar, Madrid'in gece hayatı deyince bence kesinlikle gidilmesi gereken, house, pop, funk, latin jazz, indie, vs. ne isterseniz bulacağınız "69 Petalos" isimli gece kulübüne de ilham kaynağı olmuş. 69 Petalos'a Cuzco ya da Colombia metrolarından ulaşabilirsiniz.. Açık adres Alberto Alcocer 32.Perşembeden pazara kadar, 23:00-06:00 saatleri arası açık. İstersen geniş pistinde ayakta, isterseniz masalarında oturarak, boylu boyunca uzanan bar üzerinde dans eden "gogoları" seyredip kendinizi muhteşem müziğe kaptırabilirsiniz.. Masa ayırmak isterseniz rezervazyon için telefon: 914 570 879. Gece hayatını pek sevmeyen benim bile, Madrid'in bu bir numarasına yeniden gidesim geldi :)

En nezihlerinden olsun diyorsanız, diğer adres de Diego de León ve Núñez de Balboa metrolarından ulaşabileceğiniz, Juan Bravo Caddesi, 31 numaradaki "Keeper"..Haftasonları sabah 6'ya kadar açık. Ancak eğlence 12.30-01.00'den sonra başlıyor. Her tür müzik var. Genelde 80'lerin ve 90'ların İspanyol ve yabancı parçaları.. Dekorasyonuna gelince, giriş katındaki devasa ekran ve müzik çalarken yansıttıkları video görüntüler oldukça ilgi çekiyor.

3 kademeli 800 m2 alanı, modern ışık ve ses düzeniyle az ilerisinde, Juan Bravo, 35 numaradaki "El Doblón" da hiç şüphesiz Madrid'in en iyilerinden.Perşembeleri 23:30-06:00, Cuma-Cumartesileri ise 00.00-6.30 arası açık. XVIII. yy'a ait bir korsan gemisinin içindeymiş izlenimi veren dekorasyonu, içerden olduğu kadar dışardan da ilgi çekiyor.Burada da tıpkı Keeper'da olduğu gibi, ama daha da ihtişamlı bir şekilde eğlence gece 01:00'den sonra başlıyor. Üst kısmı örten perde kalkıyor ve gösteri başlıyor...

La Latina (La Latina metrosu):
Yolunuz La Latina'dan geçiyor ve geceyi burada biryerlerde geçirmek istiyorsanız Costanilla de San Pedro Caddesi, 11 numarada, eski bir kabaret tarzında dekore edilmiş, Drag Queenlerin sahne aldığı "Berlin Cabaret" harika bir seçim.Müzik 80 ve 90'lardan pop-rock.. Cuma ve cumartesi geceleri çok kalabalık ve erken gitmezseniz hem kuyruğa takılıyorsunuz, hem de içeceklerin parası girişte alınıyor. Ama haftanın diğer günlerini, özellikle de perşembe gecelerini değerlendirmek için süper. Unutmadan, burada da Draglardan bol bol nasibinizi alabilirsiniz :)

İyi eğlenceler!

2 yorum:

Adsız dedi ki...

Ooooo hala bi güncelleme yok.Ashley'de bende bekliyoruz yeni yerlerin fotolarını böyle olmuyor ama hadi .

Eylem Atılgan dedi ki...

Haklısınız.. Diğer iki bloğu fazla şımartıp burayı çok boşladım.. Söz bu akşam yazmaya devam ;)